2011. február 11., péntek

Fekete Farsang - Rituális Rémtettek




Biztosan állíthatom, hogy amennyiben korábban megírtam volna ezt az ajánlót, talán több értelme lett volna, mint az esemény napján megjelentetni, bár beszámolót mindenképpen terveztem. Szokásomhoz híven, hirtelen felindulásból szoktam elkövetni, olykor erőszakos kirohanásaimat. Egyáltalán nem mehetünk el szó nélkül a következő rendezvény mellett. Íme, egy pármondatos ajánló:

Napjainkban már nem igazán érezhető „az az igazi magyar 90-es évek”, sajátos, nem ritkán „forradalmi” (újító értelemben), „underground” életérzése, amit abban az időben, akik reménytelenül elvesztek süllyesztőjében vagy magasra szálltak vele, átélhettek.  Minden esetben, mikor letűnt korok kerülnek egy rövidebb ideig bemutatásra, érezhető valamilyen bús-vidám, nosztalgikus érzés, persze csak az idősebb korosztály számára, és rögtön felmerül a kérdés, manapság hány fiatal veszi a fáradtságot és a kitartást, hogy utánanézzen a korábbi zenekaroknak vagy elmenjen egy ilyen rendezvényre. Nos, a fentebb említettek, vagy reménytelenül hajtva kutatják még mindig a szubkultúrák, már „misztikusnak” mondható ösvényeit, vagy tisztes családapaként, -anyaként próbálnak elparlagiasodott világunkban, valami módon helytállni…és, akkor nagy ritkán megtörténik, valaki nem sajnálja az idejét. Klacsán Gábor a Rituális Rémtettek egykori tagja (szövegírója, menedzsere), továbbá ex-"Fekete Lyuk"-as szervező, gondolt egyet és leszervezett egy múltidéző estét. 

A ”Rituális Rémtettek” zenekar a 90-es évek elején alakult független, kreatív zenekarként. Kiállásában, zenéjében a "post-punk" mutatkozott meg, továbbá egy erőteljes magyar „dark” új hullám hatás, mindez némi „rock ’n roll”-val keverve. Egy év kemény munkája után, ’91-ben jelent meg egyetlen kazettájuk, a „Rituálé”, ami később, majdnem még egy évtizedig közkézen forgott, fénymásolt borítóval, másolt kazettán. Eredeti beszerezhetetlen volt, aki birtokában volt egynek is, szerencsésnek tudhatta magát. Az album megjelenését követően, rengeteg helyen megfordultak, koncerteztek, viszonylag hamar, számos városban hűséges rajongótáborra tettek szert. 1993-ban azonban ismeretlen okokból a zenekar befejezettnek tekintette pályafutását, mondhatni a csúcson hagyták abba, erőt adva így a legenda felélesztéséhez. Urbán László dobos, a későbbiekben még feltűnt C.A.F.B zenekarban. 

Az este alkalmából összejönnek a régi lelkes rajongók, akik még nem feledkeztek meg a zenekarról, nem egy összeállásról van szó, csupán egy találkozóról, mely akár hosszútávon egy visszatérést is eredményezhet. Részemről jó pár dalt le fogok játszani a zenekartól, és nem utolsósorban említeném, hogy bizony valami meglepetésre készülnek az egykori tagok. 

A múlt és a jelen összekapcsolása végett meghívásra került a székelyudvarhelyi „Monyo Project”. A korábban magyarul, most angolul éneklő énekes-gitáros elmondása szerint, zenéjük nem a megszokott rock zenei formákat, stílusokat használja, mindenképpen egyfajta újításról van szó és hallgatva zenéjüket bizony én is bajba kerülök, ha be kellene skatulyáznom őket. Nem is teszem kimondottan, műfajuk eklektikus, a pszichedelikus rocktól, a poprock elemekig minden felelhető sajátos értelmezésükben, számomra örömteli, hogy a „Running” című számukban, pedig tetten érhető egyfajta hűvös ausztrál rock érzés. Nem elhanyagolható tény, az énekesnő tudása és kiállása (mondhatni igen dekoratív a hölgyemény). Több szempontból érdemes megnéznem őket, első koncertjükön fogok részt venni, majd utána tudok igazán véleményt mondani a zenekarról.

Az este folyamán az énekesnők lesznek a reflektorfényben, ugyanis az előzenekar, nevén nevezve, „Alsó Tízezer” is büszkélkedhet egy tehetséges leányzóval. Egy új punk csapatról van szó,  a Soffi, a C.A.F.B., a Qss zenészeivel, ami valljuk be,  ígéretesnek hangzik.

A koncertek után jómagam szórakoztatom a közönséget, a szervezőkkel karöltve.  Várható műfajok: Dark wave, gothic rock, synth-pop, future-pop, industrial, ebm, gothic metal, psychobilly, rock ’n roll, és R.R. minden mennyiségben. 

A rendezvény továbbá a farsangi mulatságnak is teret ad, 80-as évek szellemében vagy valami rémes figurának álcázva önmagunkat. 

Helyszín: Gyár, Soroksári út 160, Budapest
Kapunyitás: 20h
Belépő: 800 huf

Facebook esemény